Цікаві

СТАТТІ ТА НОВИНИ

No more posts
0543e977d026042d31e783519faa87b8.jpg
27/Чер/2022

Першим етапом системної допомоги людям з вадами слуху є професійно точна діагностика слуху, яка включає виявлення причини, визначення можливого способу лікування або компенсації порушень слуху.

Постановка діагнозу і пропозиція можливих способів для компенсації порушень слуху. Якщо порушення слуху мають незворотний характер, то пацієнту пропонується підібрати і налаштувати за допомогою комп’ютера сучасний слуховий апарат.


bhnews01-800.jpg
27/Чер/2022

Сучасні наукові дослідження доводять, що навіть невелике порушення слуху у дітей призводить до зміни неврологічної архітектури та функції головного мозку, при цьому не тільки слухової кори, але й інших асоційованих зон.

Неповна або неточна слухова стимуляція може вплинути на багато аспектів життя дитини, у тому числі на розвиток мови та мовлення, отримання освіти, соціальний розвиток, слухові зусилля, втому. Але вчасне та оптимальне слухопротезування компенсує ці негативні зміни та надає дитині можливість не відставати у розвитку від однолітків з нормальним слухом. Oticon першим у розробці слухових апаратів поставив за мету допомогу мозкові у сприйнятті звуків, насамперед, звуків мовлення. Саме для цього розроблена та запроваджена в нових слухових апаратах технологія Oticon BrainHearing™, якій присвячена ця стаття.

Переваги раннього слухопротезування дітей доведені численними дослідженнями. Крім цього, для високої ефективності слухопротезування має бути оптимальним.

Оптимальне слухопротезування дітей включає ретельний добір та програмування слухових апаратів відповідно до порогів чутності за спеціальними дитячими формулами DSL v5.0a, перевірку якості (верифікацію) настройки за допомогою комп’ютеризованих аналізаторів, а також перевірку результативності (валідацію) слухопротезування шляхом анкетування батьків щодо розвитку слуху, мовлення та мови дитини. Це особливо важливо при слухопротезуванні дітей раннього віку.

Це необхідні, базові умови ефективного слухопротезування дітей, яким відповідають декілька моделей провідних виробників. Але Oticon пішов набагато далі, поставивши за мету надання слуховій корі головного мозку детальне і точне відображенням навколишніх звуків – з мінімальним перешкоджаючим шумом.

Перш за все, мозкові дитини необхідно отримувати звукові сигнали в усьому діапазоні мовленнєвих звуків – по частоті та гучності . По-друге, підсилений слуховим апаратом звук повинен зберігати всі тонкі деталі звукового сигналу, важливі для когнітивного (пізнавального) розвитку дитини.

Для цього спочатку треба зменшити вплив шуму на мовлення, виділити мовлення з шуму, а потім передати усі складні нюанси амплітудно-частотних та часових особливостей мовленнєвого сигналу. При цьому мозок має отримати неспотворений звук, тобто без спотворень по частоті та гучності – так само, як звуковий образ потрапляє до мозку дитини з нормальним слухом.

Для цього Oticon розробив технологію для підтримки когнітивного розвитку дітей – BrainHearing™, що можна перекласти як «чуття мозком». Ця технологія впроваджена у дитячих слухових апаратах Sensei та дитячих суперпотужних Sensei SP.

Як технологія Oticon BrainHearing™ допомагає дитині?

Завдяки багатьом інноваційним рішенням:

Безперешкодний доступ до повного мовленнєвого сигналу
Розширений частотний діапазон – мовленнєвий сигнал включає важливу фонетичну інформацію на частотах вище 4000 Гц. Слухові апарати, оснащені технологією Oticon BrainHearing™, здатні ефективно підсилювати звуки високочастотного діапазону, забезпечуючи мозкові дитини доступ до важливих високочастотних складових мовлення.

Широкий динамічній діапазон підсилених мовленнєвих звуків у всьому діапазоні гучності, від найтихіших до найголосніших, при збереженні комфортного для дитини рівня звуку.

Кмітлива цифрова обробка мовлення
Така кмітлива обробка звуку складається з декількох функцій:

Speech Guard E (покращений захист мовлення) – це цифрова обробка звуків, що захищає від спотворень природні мовленнєві сигнали, необхідні для поліпшення розуміння мовлення, допомагаючи дитині формувати найважливіші мовні навички.

Speech Rescue (рятування мовлення) буквально “рятує” високочастотні звуки мовлення, такі як тихі приголосні з, ш, ф, х, які мають дуже важливе значення для розуміння мовлення.

Voice Priority i автоматично змінює гучність голосу вчителя при підвищенні рівня шуму в класі з метою підтримки оптимального рівня сигнал/шум при використанні слухових апаратів з шкільними FM-системами.

Inium Sense Feedback Shield (щит від зворотного зв’язку) надійно запобігає виникненню акустичного зворотного зв’язку (свисту), не викликаючи жодного погіршення якості підсиленого звуку. Це має особливе значення, оскільки свист є найгіршим недоліком звичайних слухових апаратів, який зводить нанівець будь-які їх переваги.

Надійність та забезпечення постійної допомоги дитині
Oticon першим у світі запровадив LED-індикатор (фотодіод) на дитячому слуховому апараті, щоб батьки могли спостерігати за функціональним станом слухового апарату.

Надійний дизайн – слухові апарати, оснащені технологією Oticon BrainHearing™, надійно захищені від впливу пилу і вологи та класифіковані за найвищим рівнем захисту IP58.

Довгострокове партнерство з дитиною
Як було зазначено на Спеціальному засіданні III науково-практичної конференції Асоціації дитячих оториноларингологів України «Актуальні питання дитячої оториноларингології» 7 жовтня 2016 року, слухові потреби дитини змінюються з віком. Немовлятам, молодшим дошкільнятам, школярам і підліткам, мозок яких постійно розвивається, потрібні різні властивості слухових апаратів.

Дитячі слухові апарати з технологією Oticon BrainHearing™ забезпечують саме таку гнучкість – адаптацію до потреб мозку дитини відповідно до її віку.

Таким чином, слухові апарати з технологією Oticon BrainHearing™ допомагають дитині опанувати всебічну інформацію про навколишнє середовище, мовлення і мову, та отримати освіту так само успішно, як їх однолітки з нормальним слухом.

Як технологія Oticon BrainHearing™ працює в реальному житті?

«Ми використовуємо дитячі слухові апарати Sensei та суперпотужні Sensei SP з технологією Oticon BrainHearing™ вже більше року, – розповідає Головний лікар Медичного центру АВРОРА® Олена Сербін. – за цей час ми побачили особливі успіхи наших маленьких пацієнтів. Батьки всіх діточок, які користуються такими апаратами, розповідають, що з ними «діти стали більш уважними», «краще розуміють мовлення в школі та вдома», «чистіше розмовляють самі», «мають більш розвинену мову», «краще навчаються та поводяться», «набувають більшої поваги серед своїх однокласників, однолітків»».

Сурдопедагог Центру АВРОРА® Наталія Козак проводить зайняття з розвитку слуху та мовлення в дітей. Вона підкреслює суттєво краще розуміння звернутого мовлення та швидший розвиток виразного мовлення, словникового запасу та розгорнутої мови дітей, які користуються слуховими апаратами Sensei та Sensei SP з технологією Oticon BrainHearing™. «Особливо вражає, як діти починають сприймати та вимовляти високочастотні звуки, які є дуже складними для дітей зі звичайними слуховими апаратами» – стверджує Наталія Михайлівна.

«Ми спостерігаємо дуже високу ефективність слухових апаратів з технологією Oticon BrainHearing™ у дітей усіх вікових груп, від немовлят до підлітків, – підсумовує Заступник Генерального директора з медичних питань В’ячеслав Федорук, – тому ми рекомендуємо усім батькам записатися на прийом до нашого Медичного центру та побачити на власному досвіді, які чудеса ця технологія може зробити для їх дітей».


images.jpg
27/Чер/2022

Нарушение слуха – самая распространенная патология новорожденных. Слуховые расстройства выявляются у 1–3 детей из 1000 родившихся. У 20–40 детей из 1 000 новорожденных, находившихся в палате интенсивной терапии, развивается глухота или выраженные нарушения слуха. Нарушения слуха у детей могут возникать до рождения (пренатально), во время родов (перинально) или после рождения (постнатально).

Скрининг слуха новорожденных и детей раннего возраста является стандартизированной автоматической процедурой объективного исследования слуха, предназначенной для быстрого и надежного выявления детей, у которых с высокой степенью вероятности имеются нарушения слуха.

Учитывая важность раннего выявления и своевременной коррекции нарушений слуха программа скрининга слуха всех новорожденных осуществляется в настоящее время более чем в 50 странах. Слуховой скрининг новорожденных является составной частью программы раннего выявления и коррекция нарушений слуха у детей, направленной на улучшение качества жизни детей с выявленными нарушениями посредством предотвращения вторичных нарушений речи, задержки речевого развития, низкой академической успеваемости и психоэмоциональных расстройств.

Стандарты осуществления программы раннего выявления и коррекции нарушений слуха у детей сформулированы Объединенной комиссией по слуху детей (США) в 2007 и являются общепринятыми во всем мире. Это так называемый «Принцип 1-3-6», в соответствии с которым:

Скрининг слуха проводят всем новорожденным до достижения ими возраста 1 месяца, оптимально до момента их выписки из родильного отделения
Аудиологическую диагностику (определение степени и характера нарушения слуха) при положительных результатах скрининга, т.е., выявлении нарушений слуха, проводят всем детям до достижения ими возраста 3-х месяцев
Реабилитацию нарушений слуха (слухопротезирование) всем детям с выявленными необратимыми нарушениями слуха начинают не позднее достижения ими возраста 6-ти месяцев

В Украине программы раннего выявления и коррекция нарушений слуха у детей в настоящее время не внедрены. В этой связи в Медицинском центре ЦСР АВРОРА налажен объективный слуховой скрининг на основе использования самого надежного метода скрининга – регистрации коротколатентных слуховых вызванных потенциалов (КСВП). Этот метод скрининга позволяет выявить нарушения слуха, обусловленные поражением среднего, внутреннего уха, слухового нерва и ствола головного мозга.

Слуховой скрининг на основании регистрации КСВП проводится с использованием современного оборудования опытными специалистами Центра АВРОРА, оценку результатов скрининга осуществляет врач отоларинголог-сурдолог. В зависимости от результатов скрининга разрабатываются рекомендации по тактике ведения ребенка.

При положительном результате скрининг-теста, указывающем на вероятность нарушения слуха у ребенка, рекомендуем провести диагностическое обследование слуха для выявления характера и степени снижения слуха, определения лечебной и диагностической тактики.

При отрицательном результате скрининг-теста, врач проанализировав историю беременности и родов, развития ребенка может рекомендовать наблюдение с последующим повторным скринингом через несколько месяцев для выявления возможных поздних нарушений слуха. Это особенно важно при наличии у ребенка некоторых соматических и генетических заболеваний.

В каких случаях следует обращаться в Медицинский центр АВРОРА для проведения скрининга слуха новорожденных и детей раннего возраста?

Многолетний опыт функционирования программ раннего выявления и коррекция нарушений слуха у детей показал, что 50% детей с врожденными слуховыми расстройствами имели факторы риска возникновения слуховых расстройств.

Cписок факторов риска, при наличии которых следует обязательно проводить скрининг слуха новорожденных и детей раннего возраста.

Инфекции матери во время беременности в частности цитомегаловирус, краснуха, сифилис, герпес, токсоплазмоз, ВИЧ.
Аномалии развития головы, лица, ушных раковин включая несращение неба, кожные выросты и ямки в области ушных раковин и слухового прохода, врожденные кисты шеи.
Все заболевания или состояния, при которых требуется нахождение ребенка отделении интенсивной терапии новорожденных в течение 48 и более часов
Прием ототоксических медикаментов матерью во время беременности или ребенком в период новорожденности
Недоношенность – возраст гестации менее 37 недель
Нарушений слуха у ближайших родственников,
Гипербилирубинемия (желтуха) новорожденных с уровнем билирубина более 200 мкмоль/литр
Искусственная вентиляция легких
Врожденные заболевания, при которых возникают нарушения слуха: синдром Дауна, синдром Ушера, синдром Пендреда, синдром Ваарденбурга, синдром Стиклера, синдром Альпорта, синдром Тричер-Коллинза, синдром Голденхара и др.

По мере взросления ребенка скрининг слуха следует проводить в следующих случаях:

Отставание ребенка в речевом развитии, несоответствие речи и словарного запаса возрасту
Неадекватная или отсутствующая реакция на звуки
Частые отиты или единичные случай длительно протекавшего отита
Черепно-мозговая травма, повлекшая потерю сознания и/или перелом костей черепа
Бактериальный менингит и другие инфекции, при которых возможно осложнения со стороны слуха (эпидемический паротит, энцефалит, вирусный лабиринтит, сепсис)
Воздействие сильного шума
Настороженность родителей или опекунов относительно состояния слуха ребенка
Прием ототоксических препаратов
Химиотерапия

Дорогие родители! Раннее выявление нарушений слуха позволяет своевременно и правильно выбрать тактику лечения и реабилитации ребенка. Это бесценный шанс для слабослышащих детей стать полноценными членами общества. Скрининг слуха – это первый этап выявления нарушения слухового восприятия.


© Львів Слух | Львів, Перфецького 2а